Wystawy w 2013 r.

"Źle urodzone" wystawa zdjęć Filipa Springera

„Źle urodzone” –to tytuł eseju fotograficznego powstałego z głębokiego zafascynowania Filipa Springera  architekturą PRL-u. Na wernisaż oraz spotkanie z fotografem zapraszamy w środę, 13 marca 2013r. o godz. 18.00 do Galerii 2pir w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

rsz 1

Wystawa składa się z 21 zdjęć, które są efektem 3-letniego zaangażowania Springera w poszukiwanie i uwiecznianie dobrej architektury PRL-u. Co zaskakujące robił to nie dla  odbiorców, tylko dla samego siebie- by lepiej poznać i zrozumieć epokę, która mimo, że nie była mu bliska, zupełnie go zafascynowała.

Filip Springer

Springer urodził się  zaledwie na kilka lat przed końcem PRL, którego w ogóle nie pamięta, więc nie żywi doń żadnych uprzedzeń czy uczuć. Zarazem jednak nie zna z autopsji żadnych kontekstów, na dodatek nawet nie spędził dzieciństwa w blokach. Do tematu nie popchnął go żaden dramat lub sentyment, a spacery ze znajomym architektem. Chciałem dowiedzieć się o tej architekturze jak najwięcej. Robiąc zdjęcia, zaczynałem trochę lepiej ją rozumieć- napisał w książce powstałej w rezultacie tej fascynacji, nazwanej: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u.

rsz 9 wroclaw osiedle na placu grunwaldzkim

O ówczesnej modernie Springer mówi, że nieważne jak wygląda, ważne, jak działa. Każdemu zdjęciu, twierdzi, towarzyszyło przeżycie, które powodowało, że rejestrował coś na kliszy. Na fotografiach pojawiają się ludzie, najczęściej młodzi, bardziej wpisujący się niż wpisani w architekturę. Realizacje czołówki polskich funkcjonalistów, w które człowiek był wpisany z założenia, na tych zdjęciach są oswajane i przyswajane przez nową generację w pełni niezależnie od intencji projektantów. Springer przedstawia też kilka portretów i tu najlepiej widać, co łączy wybranych przez niego ludzi i architekturę funkcjonalistyczną: oni i ona są podobnie zagubieni we współczesnych czasach. Dysfunkcja - ciśnie się na usta, ale nazbyt to łatwe. I nieprawdziwe. Architektura modernistyczna dobrej jakości i dobrze wyremontowana okazuje się obecnie równie funkcjonalna, co pierwotnie. Sportretowani przez Springera ludzie są natomiast zagubieni niezbyt dotkliwie, wydają się tylko czegoś nie rozumieć i czekać, by ktoś popchnął ich w odpowiednim kierunku.

Termin: 13 marca 2013r., godz. 18.00
Termin ekspozycji: 13.03.2013r. 17.04.2013r.
Kuratorka wystawy: Monika Piotrowska
Miejsce: Galeria 2pir
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
Ul. Kutrzeby 10, Poznań
Wstęp wolny!

wydarzenie na facebooku

Filip Springer (ur. 1982)

Dziennikarz, publicysta, fotoreporter. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia i etnologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Regularnie publikuje w tygodniku Polityka, współpracuje z pozostałymi wiodącymi tytułami prasowymi w Polsce. W l. 2006-2007 stypendysta Instytutu Dziennikarstwa Polskapresse, 2010   Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, 2012 programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Pierwszy jego reportaż w rozmiarze książki: Miedzianka. Historia znikania był nominowany do wszystkich najważniejszych polskich nagród literackich. Książka Źle urodzone została uznana przez słuchaczy Radiowej Trójki za Książkę Roku 2012, został również laureatem tegorocznego Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury.

 

Relacja z wernisażu:

 

 

rsz springer mailing

 

 

Data publikacji: 2013-03-08Strony: 1 

Powrót do listy