Wystawy w 2013 r.

Wernisaż wystawy Królowe nocy Bartosza Dziamskiego

Wyraziste, mocne, przepełnione energią i emocjami – zdjęcia Bartosza Dziamskiego z cyklu „Królowe nocy” obezwładniają widza i nie pozwalają mu przejść obok obojętnie. Na wernisaż i spotkanie z autorem zapraszamy 24 kwietnia 2013r. o godz. 18.00 do Galerii 2pir w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Żeby społeczeństwo nie rozpadło się na luźny zbiór jednostek, które nie potrafią się ze sobą komunikować, powiedział ktoś ostatnio, należy opowiadać. O wszystkich. Królowe nocy Dziamskiego to jedna z najmocniejszych opowieści fotograficznych o marginalnych społecznościach w Polsce ostatnich lat.

rsz img 4267

Drag queens to subkultura subkultury. Mężczyźni, uwielbiający przebierać się za kobiety, ale po to, by wystąpić na scenie. Przeważnie homoseksualiści, bardzo rzadko transwestyci oraz osoby heteroseksualne. Jak mówi autor cyklu uprawiają sceniczny ekshibicjonizm.

Zdjęcia są rodzajem dopuszczenia do rytuału. Byłem cieniem artystów stwierdza Bartosz Dziamski Fotografowałem w garderobie, na scenie, w drodze na scenę. Był nawet w prywatnym mieszkaniu jednego z bohaterów reportażu. Przeżycie dla zwykłego, heteroseksualnego Kowalskiego, jak siebie określa - kolosalne. Ten świat był totalnie różny od tego, jaki znałem, ale bardzo kolorowy, pozytywny.

rsz img 6160

Zdjęcia z tego świata mają siłę dynamitu, rozpierają je emocje, tempo, autokreacje bohaterów. Nie ma chwili na wyciszenie poza minutą przed lustrem, gdy maluje się oczy. Taki świat kogoś z zewnątrz obezwładnia, sam fotograf zauważył, że początkowo był stremowany. Koloru jest tu aż tyle, że zdjęcia musiały być czarno-białe. Są wyraziste, mocne, po brzegi wypełnione wewnętrznym power królowych sceny i nocy. Jest w nich cała ich desperacja i jestestwo, z którymi z pewnością nie daje się łatwo żyć.

Monika Piotrowska, kurator wystawy

rsz img 4185

Od fotografa o cyklu KRÓLOWE NOCY

Początki drag queens w Polsce przypadają na lata 90. Stanowią ciągle rozwijający się element środowiska gejowskiego. Organizowane są wybory Miss Drag Queen, festiwale, przeglądy. Występy drag queens skupiają się na scenach nocnych klubów dla licznie zgromadzonej publiczności. Bycie drag queen, poza takimi oznakami jak opanowanie sztuki makijażu, stosowanie peruk, wszelkich przerysowań stylu, to przede wszystkim sposób na życie.

Bo najważniejszą rzeczą, to jest nie bać się jak się wygląda, a wszystkie swoje rzekome wady eksponować jako atut i robić tak, aby śmiali się z Tobą, a nie z Ciebie.
Marylin Sugar Kowalczyk, matka chrzestna polskich drag queen.

rsz img 6225

Bartosz Dziamski  (ur. 1983 r.)
Fotograf niezależny; pracuje nad autorskimi projektami i prowadzi działalność o charakterze fotograficznym. Współpracował z Agencją TAMTAM z Poznania oraz Agencją Reporter z Warszawy. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. BZ WBK Press Foto 2005, Wielkopolska Press Photo 2005 i 2012, VI edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2005. Publikował m.in. w polskim wydaniu Newsweeka, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną.
Interesuje go życie na pograniczu polsko-niemieckim - brał udział w zbiorowej wystawie polsko-niemieckiej Przez rzekę (2006-2007, Zgorzelec, Berlin, Arles), pracuje nad projektem Pogranicze. Fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce (kilkuletni projekt PKS osiem dni z życia powiatu kościańskiego, pozostające w trakcie realizacji: Królowe nocy i Festyn), ale też zagranicą (Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie, Bułgaria przed wejściem do Unii Europejskiej).
W 2004 r. był zaangażowany w organizację wystawy Galeria bezdomna w Poznaniu.
Mieszka i pracuje w Poznaniu.

rsz img 0458

Termin wernisażu: 24 kwietnia 2013r., godz.18.00
Ekspozycja wystawy: 24 kwietnia 22 maja 2013r.
Kurator wystawy: Monika Piotrowska
Miejsce: Galeria 2pir
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
Ul. Kutrzeby 10, Poznań

Wstęp wolny!

Data publikacji: 2013-04-24Strony: 1 

Powrót do listy