Wystawy w 2011 r.

ŻYWIOŁ

Żywioł ma w sobie gwałtowność jak pasja tworzenia. Niebezpieczny i pociągający zarazem, porywa odpornych i opornych. Zadziwiające, jak bliskie są sobie pojęcia żywiołu przyrody i żywiołu człowieka. Nasza ludzka pasja ostentacyjnie zawiera w sobie zew natury. Blisko do siebie sile jako mocy, namiętności jako euforii, ale obok siebie są też destrukcja, gniew, katastrofa i cierpienie. Te elementy budują zdumiewająco harmonijny wielogłos w seriach trójki autorów „Żywiołu”.  Taki mały „raport o stanie świata”, choć tylko tego najbliższego – on, jak i świat daleki, coraz częściej orany jest wielkimi klęskami.

 

Grzegorz Dembiński "Przystanek Woodstock"
Mateusz Sarełło „Powódź”
Tadeusz Żaczek „Święto Jordanu”

20 kwietnia – 17 maja 2011 r., Galeria 2piR,
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu,
Otwarcie: 20.04, godz. 18.00

 

„Żywioł” pokazuje jednocześnie grozę, radość i mistykę kontaktu z naturalną siłą. Sarełło w klasycznym, lapidarnym reportażu dokumentuje koszmar powodzi. Dembiński szaleje z aparatem do zdjęć podwodnych w błocie na polskim Woodstock. Żaczek od lat podpatruje oswajanie wodno-błotnego żywiołu podczas prawosławnych obrzędów. Lęk i ekstaza – dwa skrajne uczucia, jakie wyzwala z tą samą siłą przyroda, zostają pod wschodnią granicą Polski ujarzmione przez wody przebłaganie i poskromienie jednocześnie.
W obliczu klęski nic nie mówi mocniej niż bezpośrednia relacja. Bez koloru i bez formalnych kombinacji, stojąc w cieniu bohaterów zdjęć, Mateusz Sarełło maksymalnie eksponuje rozmiary pobojowiska po starciu z naturą oraz przytłaczający efekt psychologiczny: człowiek w obliczu nadludzkiej potęgi zatraca gniew. Fotoreportaż Sarełły to ten sam obraz, który ów człowiek musi oglądać i który odbiera mu mowę.

Grzegorz Dembiński (ur.1973) 
Studiował politologię na UAM w Poznaniu. Od 1995 r. pracuje jako dziennikarz, od 2004 r. - jako fotoreporter. Zdjęcia publikował m.in. w Newsweeku, Polityce, Przekroju, Super Expressie, Rzeczpospolitej. Od 2007 r. szef działu foto w Głosie Wielkopolskim. Nagradzany wielokrotnie w najważniejszych konkursach fotografii prasowej w Polsce, w tym: BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Wielkopolska Press Photo. Współzałożyciel i redaktor magazynu fotografii dokumentalnej "5klatek.pl", a także inicjator "Akademii 5klatek". W latach 2007-2009 prowadził zajęcia z fotoreportażu w Akademii Fotografii.

Mateusz Sarełło (ur. 1978)
Uczestnik programu mentorskiego „Klasa mistrzowska” Akademii 5klatek. Absolwent Rocznego Warsztatu Fotoreportażu w Akademii Fotografii. Uczestnik warsztatów organizowanych przez agencję Napo Images. Członek Spółdzielni Dokumentalnej. Słuchacz Rocznego Warsztatu Fotografii Mody w Akademii Fotografii. Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach m.in. International Photography Awards 2009 i 2010 oraz FotoVisura Grant 2010. Finalista Grand Press Photo 2010. Mieszka w Warszawie.

Tadeusz Żaczek (ur. 1958)
Absolwent Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. W 1981 r. ukończył Studium Fotografii. Od 26 lat pracuje jako fotograf. W l. 1979-1988 był instruktorem fotografii, kolejne 3 lata - fotografem w Muzeum Południowego Podlasia. W l.1991-1993 został też fotoreporterem Gazety Wyborczej w Białej Podlaskiej. Obecnie prowadzi własne studio fotograficzne. Wystawiał swoje prace wielokrotnie w Polsce, dwukrotnie we Francji, ukazały się ponadto w albumach poświęconych Lubelszczyźnie i Podlasiu. Uczestniczy w ogólnopolskich plenerach fotograficznych, członek Związku Polskich Polskich Artystów Fotografików. Mieszka w Białej Podlaskiej, od lat dokumentuje polskie prawosławie.
Strony: 1 

Powrót do listy