Wystawy w 2008 r.

WYSTAWA GRZEGORZA KOŁODKI

„Świat jaki jest” - wystawa

„Wystawa  nie powstała na zamówienie, z potrzeby ekspozycji. „Świat jaki jest” to bezustanna rejestracja zjawisk, ludzi, natury, które bez upiększania i eliminacji, bez zabiegów formalnych i kokieterii, uczciwie  i w bardzo szerokim spektrum przedstawia prof. Kołodko. To jest naprawdę świat, jaki jest, prawdziwy, nieucukrowany, najczęściej biedny, głównie afrykański.  130 krajów tego świata autor przemierzył właśnie w  butach, które stały się logo wystawy.

kolodko

Penetrował  świat jako polityk, jako wysoki urzędnik państwowy i jako profesor, bo przecież wykłada na ponad 100 uczelniach świata. Pewnie mógłby przemieszczać się wygodnie, ale wolał podróżować lokalnymi  środkami transportu, zatłoczonymi, nieklimatyzowanymi autobusami, promami, statkami rzecznymi, także pieszo. Dzięki temu miał okazję poznać prawdziwe życie i je nam przedstawić.  
Czy narażał się na niebezpieczeństwo? Profesor Kołodko nie wydaje mi się być - i na pewno nie jest - człowiekiem bojaźliwym. Ale jeżdżąc samotnie znajdował się nieraz w sytuacjach kłopotliwych. Przecież wszyscy wiedzieli, że ma pieniądze przy sobie, na afrykańskich wertepach nie ma  bankomatów. A potrzebne rzeczy nosi w plecaku, którego nigdzie nie mógł zostawić. Trzeba było wciąż uważać. Nie było mowy, żeby zostawić plecak na brzegu i wskoczyć do wody w porażający upał. Jednak korzyści rekompensowały niewygody, dzięki temu bowiem sposobowi podróżowania mogły powstać zdjęcia, które mówią nam prawdę o życiu na różnych kontynentach. Widziałam tych zdjęć tysiące, na wystawie prof. Kołodko pokazuje ich niewiele ponad 200, ale za to wytrawnie wybrane i zestawione tak, bez podziałów na kraje czy problemy, żeby pokazać, iż świat jest jeden. 
Ta wystawa nie tylko zaciekawia, ale także uczy. Jest także świadectwem wielkiej wrażliwości autora na świat, jaki jest....”

Elżbieta Dzikowska - historyk sztuki, sinolog, podróżniczka

Prof. dr hab. Grzegorz Kołodko (1949 r.)

Grzegorz W. Kołodko  to niewątpliwie postać nietuzinkowa , nie dająca się w prosty sposób wpisać w żadne schematy, choć niektórzy próbowali to czynić. To człowiek o co najmniej dwóch twarzach, a właściwie  dwóch duszach. Człowiek bardzo wielu pasji i zainteresowań. Bo z jednej strony – pragmatyk.  Absolwent SGH , ekonomista, wykładowca akademicki z tytułem profesora zwyczajnego, polityk.  Jako dwukrotny wicepremier i minister finansów (1994-97, 2002-2003) z charakterystyczną dla niego determinacją wprowadzał systemowe zmiany w polskiej gospodarce, prowadząc ją do rekordowego tempa wzrostu oraz do członkostwa w OECD i UE. Za zasługi dla kraju odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pracował również jako ekspert organizacji międzynarodowych, m. in. ONZ, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Po rozstaniu z polityką  wrócił do pracy naukowej. Obecnie jest Dyrektorem Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER (www.tiger.edu.pl), wykładowcą Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie  oraz czołowych amerykańskich uniwersytetów: Yale, UCLA i Rochester, New York. Zapraszany przez uczelnie całego świata z jednakową swobodą wykłada zarówno w języku angielskim , jak i rosyjskim. Wiele z tych uczelni przyznało mu tytuł Doktora Honoris-Causa.

Ale to tylko jedna strona medalu. Druga twarz Grzegorza W.Kołodki  jest zupełnie inna . Kto wie, czy nie ciekawsza? 
Profesor to  bowiem również humanista, romantyk, pisarz, myśliciel. Autor i redaktor prowadzący ponad 38 książek i ponad 300 artykułów, opublikowanych w 24 językach. A więc „Tygrys z ludzką twarzą”.

Jego olbrzymią pasją od lat są podróże. „Jestem globalnym włóczęgą” – mówi sam o sobie. Przemierza świat wzdłuż i wszerz, najczęściej samotnie, z plecakiem, a to co widzi uwiecznia na fotografiach. Był na wszystkich kontynentach, zwiedził  ponad 130 krajów. A przecież to jeszcze nie koniec jego wędrówki…

Uprawia sport. Jest chyba jedynym Profesorem na świecie, który świetnie pływa, nurkuje, jeździ na snowboardzie, a do tego startuje z powodzeniem w kilku maratonach rocznie!  I zawsze w innej części świata.  Maraton wymaga  żelaznej kondycji, dlatego Profesor codziennie przebiega 12 km .

Kocha przyrodę i zwierzęta, a szczególnie swojego ulubieńca – uroczego briarda  Chestera.  
Jego wielką miłością jest również muzyka – głównie klasyczna, choć nie tylko. Posiada olbrzymi zbiór płyt,  jest częstym bywalcem opery i filharmonii.

Nałogowo czyta ksiązki – współczesną beletrystykę.  Nie ogląda TV, nie czyta gazet, z wyjątkiem czasopism branżowych typu „The Economist”, a informacje o wydarzeniach na świecie uzyskuje z serwisu internetowego BBC online. Jest  miłośnikiem internetu, po którym porusza się jak ryba w wodzie. Nie jada mięsa, jest wegetarianinem.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z tym niezwykłym człowiekiem, jakim jest Prof. Grzegorz W. Kołodko. Obejrzyjmy  fotografie z jego niezliczonych podróży, zajrzyjmy do jego książki. Spróbujmy przez chwilę spojrzeć na świat jego oczami…Być może dzięki temu zmieni się również nasze spojrzenie na życie…


Partner organizacyjny:

logo_word

Strony: 1 

Powrót do listy