Wystawy w 2007 r.

WYSTAWA VIOLI KUŚ - TOP_MODEL MADE IN POLAND

TOP_MODEL Made in Poland” – to tytuł wystawy fotografii Violi Kuś, której wernisaż odbył się 11 maja w „2piR galerii”. Wystawa odbywa się w ramach V Biennale Fotografii w Poznaniu i potrwa do 10 czerwca. 

wycierajaca_naczynia.jpg

Projekt “TOP_MODEL Made in Poland” Violi Kuś jest rodzajem archeologiczno-etnograficznej podróży w przeszłość i w tym kontekście także próbą wejrzenia w samą siebie.

kus_7247.jpg

Na zdjęciu: Viola Kuś podczas wernisażu wystawy
w roli pracownika archiwum.

W kolejnych, aranżowanych w polskich muzeach i skansenach scenach artystka odtwarza minione, często już zapomniane rytuały i zachowania polskiej kobiety wiejskiej przełomu XIX i XXw.

kus_7243.jpg

Obecność "w czasoprzestrzeni" oraz przejęcie pewnych ról i gestów panien, druhen i mężatek "wiejskich" przez współczesną kobietę stanowi sens “TOP_MODEL Made in Poland”.

kus_7227.jpg

viola6.jpg

Celem tych działań jest nie tylko próba zrozumienia sposobu myślenia tych kobiet ale również sprawdzenie w jakim stopniu doświadczanie przeszłości i podjęcie pewnego rodzaju "dialogu" z tym co żeńskie i pierwotne, a współcześnie społecznie określone, determinuje mentalność artystki - to kim mogłaby być a kim jest.

viola1.jpg

To zarazem otwarcie korytarza do innych wymiarów, które uczą innej percepcji i innych ról. Ich charakter jest czysto poznawczy i edukacyjny, chociaż dla wielu nadal pozostaje codziennością bez poczucia wolności we własnym umyśle, a nie w czynnościach czy gestach jakie wykonujemy każdego dnia dla poczucia tego co naturalnie nieuniknione.

viola3.jpg

W opisie projektu artystka pisze "Chcę mówić o różnicach, które określa płeć, o pewnej tradycji bez tworzenia unisexu w każdej sferze życia - w hołdzie tradycji strojnej, zdobnej kobiety - niekoniecznie w konwencji piękna zakreślonego w ramach pop-kultury naszej ulicy, ale w poszukiwaniu prawdy o samej sobie" .

Patroni medialni galerii:

logo_wyborcza_1.jpg

merkurylogopr_jpg1.jpg

czarny_tutej.jpg

Strony: 1 

Powrót do listy