Wystawy w 2005 r.

FOTOGRAFIA ROSYJSKA NADIEŻDY KUZNIECOVEJ W GALERII 2PIR

8 listopada o godz. 18.00 w galerii 2πr w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa odbył się wernisaż wystawy fotografii Nadieżdy Kuzniecovej „Rzeczy patrzą na nas”. Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonała Pani Dziekan Wydziału Socjologii i Kulturoznawstwa Prof. Renata Suchocka. Artystka otrzymała gratulacje za swe dokonania artystyczne od Wojewody Wielkopolskiego Andrzeja Nowakowskiego.

Prace Nadieżdy Kuzniecovej wystawiane są w Polsce po raz pierwszy i można je obejrzeć w galerii 2πr do 10 grudnia. Na ekspozycję składa się 40 kolorowych fotografii oprawionych w ramy o wymiarach 40x50. 
„ To są rzeczy wzięte z różnych kontekstów, różnych czasów, różnych epok. Zestawione razem mają niezwykłą siłę, tworzą niesamowite kompozycje. Żadne z tych zdjęć nie było aranżowane” – opowiadała o swoich fotografiach Nadieżda Kuzniecova. Prace artystki, które można oglądać w galerii 2πr powstały niemal równocześnie w Petersburgu oraz Berlinie. Stanowią one swoistą dokumentację „pchlich targów”. Przedmioty, które można na nich oglądać, ułożone są bezpośrednio na ziemi lub prezentowane na prowizorycznych stoiskach, w kompozycjach autorstwa anonimowych reżyserów – sprzedawców, którzy tworzą swoisty teatr rzeczy. Zestawienia okazują się czasami groteskowe, absurdalne, czasami wywołują poważniejszą refleksję, stanowiąc konfrontację kultur Wschodu i Zachodu.

nadiezda_01nadiezda_02

„(...) spoglądając na fotografie, które w dosłownym sensie uchwyciły stworzony – nie ręką fotografa – spektakl na przydeptanym śniegu, nie przestaję podziwiać rzucającej się w oczy dokładności konceptualnej i plastycznej (...). W trakcie tego procesu sprzedawca włącza się w grę – współzawodnictwo o barwność swojej ekspozycji i w happening z udziałem nabywców (...). Wydaje się, że fotograf sam usuwa się z kadru: wszystko robi wrażenie dokumentu, ani cienia obróbki przed drukiem, ale właśnie w tej prostocie przedstawienia ukrywa się magia koloru, takiego naturalnego i jednocześnie harmonijnego. Kolor w tych fotografiach brzmi jak wyzwolona muzyka ulic, rzeczy, samego życia” – pisze o pracach Nadieżdy Kuzniecovej kurator wystawy Irina Czmyriewa.  
Ekspozycję prac artystki rosyjskiej przygotowano we współpracy z Moskiewskim Muzeum Sztuki Współczesnej. Jest ona  jednym z wielu przedsięwzięć kulturalnych składających się na cykl imprez: „Kultura Rosyjska w Poznaniu. Jesień 2005” zorganizowanych pod patronatem honorowym Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej Władimira P. Kuzniecowa.  Patronami medialnymi są: Gazeta Wyborcza, TVP3, Radio Merkury, Pozytyw, Fotografii.
Strony: 1 

Powrót do listy