Wystawy w 2005 r.

ANDRZEJ LECH W 2PIR GALERIA

Wernisaż wystawy "Dziennik podróżny" Andrzeja Jerzego Lecha odbędzie się w 2piR Galeria w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu 24 lutego o godz. 18. Wystawa będzie prezentowana w 2πr Galeria do 24 marca.

Andrzej Jerzy Lech należy do nielicznego grona artystów, którzy przywracają wiarę w szczerość i autentyczność fotografii, pozostając w „opozycji” do współczesnych trendów w tej dziedzinie. Lech świadomie nawiązuje do klasycznej estetyki dawnej fotografii, co rozpoczął już w czasie edukacji w ostrawskiej pracowni Borka Sousedika, z której wyniósł "fotograficzne myślenie".

"Dziennik podróżny" można uznać za rozwinięcie powstającego od ponad dwudziestu lat "Kalendarza szwajcarskiego, rok 1912"- jest to zapis nieustającej wędrówki Lecha, tyle, że nie jest to jedynie podróżowanie związane z pokonywaniem geograficznych odległości, ale też swoista podróż w czasie, pełna wspomnień, nostalgii i przeżytych kiedyś emocji. Ich wewnętrzne ciepło powoduje, że zaczynamy odczytywać w tych fotografiach emocje bliskie również nam samym. Poetyckość tych fotografii dodatkowo potęgowana jest przez aurę, przypominającą do złudzenia fotografię z przełomu XIX i XX wieku, choć ostatnio jego styl stał się bardziej dokumentalny.

Zazwyczaj zdjęciom reprodukowanym w katalogach wystaw towarzyszą krótkie zapiski z „dzienników podróżnych” pisanych do Roberto Michaela, tłumacza z Paryża, które w sposób naturalny wyznaczają granicę tego, czego za pomocą fotografii już oddać nie można.

Fotografie Lecha to głównie fragmenty pejzaży, elementy banalnej raczej rzeczywistości, czasem portrety, zawsze jednak zrobione w najbliższym otoczeniu. Tym, które bezpośrednio sąsiaduje z naszym życiem. Ale w tym wykonaniu zwykłość staje się niezwykła, nabiera bardzo metaforycznego charakteru, a czasem cech wręcz mistycznych. Jednocześnie fotografie te pełne są niespotykanej swobody i spontaniczności. Wszystko, co zawiera się w tych obrazach pozostanie zawsze poza czasem i mimo swej współczesności jakoś do niej nie przystaje, a raczej to współczesność z trudem stara się w niej odnaleźć. Patronat medialny nad wystawą objął: Głos Wielkopolski, Naszemiasto.pl, Exit, Fotografia, TVP3.

Andrzej Jerzy Lech urodził się w 1955 we Wrocławiu. W latach 1981-84 studiował na Wydziale Fotografii Artystycznej Konserwatorium Sztuki w Ostrawie (Czechy). W latach 80. Był jednym z twórców programu "fotografii elementarnej", który powstał wokół galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. W 1987 roku poprzez Wuppertal w Niemczech wyjechał do USA. Obecnie mieszka i pracuje w Jersey City. Znaczące były jego wystawy "Kalendarz szwajcarski. Rok 1912","„60 furtek” czy "Amsterdam, Warka, Kazanłyk...", a sam Lech stał się jednym z najbardziej inspirujących fotografów w Polsce lat 80. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

2piR galeria w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa to miejsce stałej prezentacji fotografii. Nazwa nawiązuje do przestrzeni galerii - zbudowanej na planie okręgu rotundy dającej wyjątkowe możliwości wystawiennicze. Celem 2πr galeria jest promocja młodego pokolenia artystów, którzy poszukują własnej drogi twórczej. Ma pomóc w promocji ciekawych postaw w fotografii polskiej, ale także konfrontować je i wywoływać dialog z innymi, szczególnie z krajów naszego regionu Europy, twórcami młodej generacji. Istotnym punktem działań galerii jest także pokazywanie wystaw artystów o ustalonej już światowej renomie, a w szczególności tych, którzy dotąd nie byli w naszym kraju pokazywani. Pozwoli to przybliżyć publiczności najważniejsze nurty i kierunki współczesnej fotografii w świecie. Galeria ma również spełniać funkcję edukacyjną. Planowane są spotkania z fotografami, krytykami i historykami. W październiku prezentowana była wystawa "Hometown" Krzysztofa Zielińskiego. Informacje o Galerii na stronie www.2piR.pl.
Strony: 1 

Powrót do listy