ATW4.jpg

Język rosyjski

Zajęcia w obu grupach przeznaczone są dla osób, które uczyły się wcześniej jezyka rosyjskiego np. w szkole. Przypominamy sobie język i cały czas ćwiczymy nowe zagadnienia. Nacisk kładziemy na komunikację, rozumienie ze słuchu, ćwiczenie nabytych umiejętności. Nie boimy się wracać do omawianego wcześniej materiału, a nowości staramy się opierać na zagadnieniach już poznanych. Nie jesteśmy jeszcze doskonali, ale cieszymy się, że nasze wypowiedzi są rozumiane przez innych słuchaczy. Dużo uczymy się od siebie nawzajem. Częściej rozmawiamy z partnerami językowymi z grupy niż z lektorem, co redukuje napięcie powstające przy wypowiadaniu się w jezyku obcym. 

 

POZIOM PODSTAWOWY (nowa grupa)

Tematy zajęć dotyczą spraw życia codziennego, polityki, pracy, odpoczynku, podróży, zwiedzania, kultury, sportu, mody, itd. 

Zajęcia odbywają się w oparciu o podręcznik oraz materiały przygotowane przez lektora. Lekcje uzupełniane są grami, quizami, nagraniami ćwiczącymi umiejętności rozumienia ze słuchu. Zajęcia w grupie dają wiele okazji do pracy z innymi uczestnikami. Celem zajęć jest doskonalenie zarówno umiejętności gramatycznych, skutecznej komunikacji jak i rozwój leksykalny. 

Zakres tematyczny zajęć:

 1. Przedstawienie siebie i innych, zaintersowania, drzewo genealogiczne.
 2. Przygotowanie do podróży do Rosji, formalności związane z wyjazdem.
 3. Opis mieszkania (rozkładu pomieszczeń), opis własnego pokoju.
 4. Opisywanie drogi do pracy (środki transportu).
 5. Zainteresowania, czas wolny.
 6. Wpływ komputera na człowieka.
 7. Plany na wakacje, urlop, planowanie trasy wycieczki.
 8. Opisywanie rosyjskich pamiątek i doradzanie wyboru odpowiedniego prezentu. 
 9. Zwiedzanie Moskwy - prezentowanie miejsc wartych zobaczenia, pisanie maila i pocztówki (krótka forma użytkowa)
 10. Informacje turystyczne o Poznaniu. 

 

POZIOM ZAAWANSOWANY

Grupa zaawansowana składa się z osób, które wcześniej uzyły się rosyjskiego. Zajęcia odbywają się w całości po rosyjsku, ale w umimarkowanym tempie, dostosowanym do wymagań grupy. Celem zajęć jest doskonalenie zarówno umiejętności gramatycznych, skutecznej komunikacji jak i rozwój leksykalny. Tematyka zajęć koncentruje się wokół życia codziennego Rosjan.  

Zakres tematyczny zajęć:

 1. Optymista albo pesymista (pozytywne i negatywne cechy charakteru, zwroty służące do wyrażania własnej opinii, opis wyglądu)
 2. Sasza - mój kolega (znaki zodiaku, porównywanie cech charakteru, opisywanie charakteru własnego i innych)
 3. Korespondencja (adresowanie listów do Rosji, pisanie listu prywatnego na temat najlepszego przyjaciela, przyjaciółki)
 4. List Agnieszki (tworzenie stopnia wyższego przymiotników, określanie swojej daty urodzenia)
 5. Gwiazdy o nas (charakteryzowanie cech ludzi spod różnych znaków zodiaku)
 6. Sekcje sportowe (nazwy popularnych dyscyplin sportu, redagowanie ogłoszeń informujących o zajęciach sportowych)
 7. Dzień sportu (uzyskiwanie informacji na temat zajęć w klubie sportowym, słownictwo służące do opisu planu dnia sportowca)
 8. Sport to zdrowie (słownictwo i zwroty dotyczące zalet i wad uprawiania sportu, wyrażanie opinii na ten temat)
 9. Sasza zachorował (nazwy podstawowych chorób, objawów, przebiegu i sposobów leczenia + opisywanie ich)
 10. W szpitalu (opis ilustaracji przedstawiającej wizytę dziecka u lekarza, rozmowy na temat zdrowia i uprawiania spotu.  

PROWADZĄCA:

mgr Wiesława Kępczyńska-Ewald: magister filologii rosyjskiej poznańskiego UAM, lektor języka rosyjskiego w szkołach językowych oraz nauczyciel z długoletnim stażem zawodowym. Organizator kilkukrotnej wymiany młodzieży ze szkołą w Charkowie. Prywatnie miłośniczka kultury, sztuki i literatury Rosji oraz licznych podróży do Afryki.