Aktualności

Zapraszamy na spektakl Rozmowy uchodźców

Premiera 30 listopada, spektakle: 1 i 2 grudnia w CDV.

Nacjonalizm, język nienawiści, frustracja społeczna i ekonomiczna, ksenofobia, rasizm, łamanie praw człowieka, autorytaryzm, propaganda czy cenzura – to wszystko prowadzi do czarnej wizji Europy, kontynentu pogrążonego w chaosie prawicowej ideologii. Mamy problem z uchodźcami, chociaż tak naprawdę nie mamy uchodźców, istnieją w sferze naszych wyobrażeń i domysłów.

O tym opowiada spektakl „Rozmowy uchodźców” w ramach projektu edukacyjnego „TUMULT! Teatr w muzeum”. Premiera już 30 listopada w Collegium Da Vinci.

Przedstawienie rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną. Ofiarą tych manipulacji jest dziś uchodźca – postać bezosobowa, abstrakcyjna, obecna głównie w mediach i oderwana od realnej sytuacji rozgrywającej się na wodach Morza Śródziemnego. Uchodźca stał się symbolem zagrożenia i ma stanowić uzasadnienie nowego nacjonalizmu rozlewającego się po całej Europie.

Spektakl opowiada o Europie pogrążonej konfliktami i kryzysami (społecznymi, uchodźczymi, politycznymi). Aktorzy przedstawią wizję Starego Kontynentu pogrążonego przez rozpad wspólnoty, a szczególnie Unii Europejskiej. Opowiedzą o zauważalnej dziś społecznej potrzebie powrotu do państw narodowych przejmowanych dziś przez skrajną prawicę.

Jakie są mechanizmy odradzania się skrajnych ruchów narodowych? Jak wykorzystywane są media, jak nami manipulują? Jak społeczeństwo zmienia się pod ich wpływem? Temu właśnie przyjrzą się twórcy „Rozmów uchodźców”, którzy wedle zalecenia Brechta, pragną spojrzeć na spektakl europejskiej polityki jak na mecz bokserski, w którym widz zna reguły widowiska. Pomogą w tym songi zaczerpnięte z Brechta i teatru epickiego, filmy kina apokaliptycznego, animacje, a nawet gry komputerowe.

Reżyseria: Andrzej Pakuła

Dramaturgia: Tadeusz Koczanowicz

Obsada: Anna Kłos-Kleszczewska, Piotr Ligienza, Michał Podsiadło

Muzyka: Michał Ratajczak

Scenografia: Natalia Pakuła

Kostiumy: Julia Taszycka

Animacje: Kuba Matuszczak i Arek Zub

Wspólnie z Korporacją Teatralną zapraszamy na spektakle 30 listopada (premiera), 1 i 2 grudnia o godzinie: 19:00 do Collegium Da Vinci.

Wstęp wolny: obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44) od 22 listopada. Studenci CDV mogą odbierać wejściówki w dziale marketingu CDV – pokój A412 od 23 listopada w godz. 12:00-16:00.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Premierze towarzyszą warsztaty edukacyjne przeznaczone dla studentów oraz młodzieży licealnej.

WARSZTATY

Warsztaty pomogą w zrozumieniu przesłania „Rozmów uchodźców”. Oprócz wątków poruszanych w spektaklu, dotyczyć będą tematu równości i walki z dyskryminacją. Warsztaty będą prowadzone metodami aktywnymi. Warsztaty w dniach 5 i 6 grudnia, w godzinach od 8 do 15:30 w Teatrze Ósmego Dnia dla różnych klas licealnych oraz studentów kierunków pedagogicznych prowadzonych przez edukatorki Muzeum POLIN. 

DYSKUSJA: Ucieczka w tożsamość          

Nacjonalizm będzie przewodnim tematem debaty towarzyszącej prezentacji spektaklu. Spotkanie poprowadzi Anna Wójcik (Poznańskie Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN) wraz z zaproszonymi gośćmi (m.in. dr Tomasz KozłowskiCollegium Da Vinci, prof. Przemysław Czapliński – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poruszą tematy bliskie spektaklowi.

Znaczenia słów nie są dane raz na zawsze: w ciągu ostatniego roku w Polsce i w innych krajach Europy słowo „uchodźca“ zaczęło być obelgą, a określenie kogoś „nacjonalistą“ – powodem do dumy. Językowe przetasowania są nie tylko symptomem zyskujących na popularności społecznych identyfikacji oraz postaw. Słownik, którym operujemy, wyznacza kierunek konkretnych politycznych rozwiązań, które wpływają na kształt naszej wspólnoty. Jak zmieniać język opisu rzeczywistości, by przeciwstawiać się brunatnej fali populizmu i nacjonalizmu? Jak ponownie nauczyć się być razem – z innymi?

Termin: 1 grudnia, godz. 20:00, po spektaklu
Miejsce: Collegium Da Vinci, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
Prowadzenie: Anna Wójcik
Paneliści: prof. Przemysław Czapliński, dr Tomasz Kozłowski
Wstęp wolny, Collegium Da Vinci, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

WYSTAWA PLAKATU TEATRALNEGO

Wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi „Rozmowy uchodźców” będzie specjalna wystawa studentów I roku grafiki Collegium Da Vinci. Studenci podczas warsztatów z projektowania plakatu teatralnego zajęli się tematyką uchodźczą, efektem prac będą propozycje graficzne do spektaklu „Rozmowy uchodźców”. Plakaty zostaną zaprezentowane podczas poznańskich przedstawień w holu Collegium Da Vinci, współorganizatora wydarzenia.

Zapraszamy!

Strony: 1 

Powrót do listy