Aktualności

Seniorzy uczą się Facebooka!

Nie ma Cię na Facebooku, to nie istniejesz. To wiedzą nawet seniorzy. Studentki kierunku mediaworking postanowiły wprowadzić swoich kursantów w tajemniczy świat mediów społecznościowych

Badania Gemiusa z 2015 roku wykazały, że liczba użytkowników FB to ponad 20 mln osób, a 12% z nich to osoby w wieku 55+. Pomimo tego, że cyfrowy świat to naturalne środowisko młodych ludzi, coraz więcej starszych osób dostrzega korzyści, jakie dają nowe technologie.

W styczniu 2016 roku Miejska Rada Seniorów wspólnie z Collegium Da Vinci rozpoczęła półroczny projekt, w ramach którego studentki kierunku mediaworking, Patrycja Cieślak i Wiktoria Pilaczyńska uczą seniorów zakładania i prowadzenia fanpage’a na Facebook’u. Studentki wyjaśniają swoim podopiecznym zasady publikowania treści, uczą generowania ruchu na FB i przekazują istotne informacje dotyczące prywatności w sieci. Seniorzy są chętni do nauki, szybko uczą się sprawnego poruszania na portalu. Naszym celem było wprowadzenie ich w internetowy świat oraz zaznaczenie obecności Miejskiej Rady Seniorów na Facebook'u. Pokazujemy uczestnikom, jak w prosty sposób można kontaktować się z otoczeniem – mówi Patrycja Cieślak, studentka kierunku mediaworking, prowadząca kurs dla seniorów.

Jeden z uczestników, Piotr Frydryszek porównał odkrywanie Facebook’a do lądowania na innej planecie. Ćwiczenia i atmosfera przyjazne sprzyjają posuwaniu się naprzód.  Czas pokaże jakie efekty przyniesie podróż w nieznane – opisuje.

Studentki podeszły do zadania bardzo profesjonalnie. Na początku oceniły poziom wiedzy uczestników i dostosowały program kursu do ich oczekiwań. Zajęcia mają typowo praktyczny charakter. Nasi seniorzy wiedzą, że nowe technologie w XXI wieku to absolutna konieczność. A my umożliwiamy im pełny i nieskomplikowany udział we współczesnej rzeczywistości. Uczymy prowadzić swój profil, tworzenia ciekawych treści, zwiększania liczby fanów, promocji. Dodatkowo pozbywamy się stereotypowego myślenia, że Internet i Facebook jest tylko dla młodych – dodaje Patrycja.

Już teraz można zobaczyć pierwsze efekty ich pracy, śledząc fanpage Miejskiej Rady Seniorów. Chętnych do nauki nie brakuje, jednak aby zapewnić uczestnikom komfort nauki liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona. Dla tych, którzy nie zdążyli, studentki przygotowały kolejną propozycję. Już wkrótce wspólnie  z seniorami wezmą pod lupę smartphon’y.

Strony: 1 

Powrót do listy