Aktualności

Poznańskie murale: za czy przeciw

Kompas #7 Arte/scienza, czyli jak połączyć naukę ze sztuką, a sztukę z nauką. Tym razem skupimy się na sztuce ulicznej. O tym już 30 marca w CDV!

Jak to jest  z tymi muralami? Zdobią, szpecą, zadziwiają, zachwycają, prowokują? Zdania są podzielone. Dla jednych są przykładem niezależnej myśli artystycznej, dla innych formą zwrócenia uwagi na problemy społeczne, dla kolejnych zwykłą reklamą wielkoformatową. Zdobią szare, smutne ściany i są dostępne dla każdego. Jednak, czy nie powinny być brane pod uwagę przy opracowywaniu planów zagospodarowania miejscowego?

Jedną z zasad prowadzących do genialności człowieka Leonardo da Vinci poświęcił połączeniu nauki ze sztuką i sztuki z nauką. Uważał, że logika połączona z kreatywnością zapewni niezwykłe efekty. Arte/scienza to zasada, która zakłada, że myślenie całym mózgiem pozwala na uwzględnianie elementów piękna w tworzonych wyrobach, które mają zapewnić użytkownikom wszechstronne pozytywne doznania.

Na najbliższym Kompasie skupimy się właśnie na elementach piękna, kreatywności, planowaniu przestrzeni i sztuce ulicznej. Skupimy się na muralach i to właśnie one wyznaczą kierunek rozmowy.

Zapraszamy 30 marca o godz. 18:00 do Collegium Da Vinci. Spotkanie rozpoczniemy od dwóch prelekcji poświęconych muralom. W roli prelegentów wystąpią:

  • Paweł Głogowski, założyciel Ulepsz Poznań – „Mural lekiem na szpetotę polskich miast”
  • Sebastian Frąckiewicz, dziennikarz, autor książki „Żeby było  ładnie” – „Kiedy murale psują przestrzeń publiczną”.

Po krótkich prelekcjach będzie czas na rozmowę/dyskusję z uczestnikami. Do grona gości dołączy Nahil Yuser, absolwent Collegium Da Vinci, ilustrator, streetartowiec.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Nyc – studentka II roku kierunku doradztwo i coaching. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, po wcześniejszym wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. 

Zapraszamy!

KOMPAS #7 Arte/scienza
30 marca | 18:00

PRELEGENCI:

Paweł Głogowski - założyciel i prezes stowarzyszenia Ulepsz Poznań. Miłośnik miasta, badacz partycypacji społecznej, koordynator wielu miejskich projektów poruszających szeroki wachlarz tematów, od sztuki w przestrzeni miejski do zrównoważonego transportu.

Sebastian Frąckiewicz - dziennikarz kulturalny i krytyk komiksowy,  stypendysta MKiDN. Prowadził dział z recenzjami komiksowymi w „Przekroju”. Publikował także na łamach, „Tygodnika Powszechnego” „Newsweeka” „Filmu”, „Take Me” „Aktivista”, „Arteonu”, „MOCAK Forum”,  na  portalach Filmweb.pl oraz Dwutygodnik.com. Obecnie na łamach tygodnika "Polityka" pisze o komiksie, ilustracji, książce obrazkowej i street arcie. Opublikował książki:  „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce” oraz „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce”, publikacja została uznana przez portal Culture.pl za jedną z najważniejszych książek o sztuce 2015 roku.

Nahil Yuser – absolwent grafiki w CDV oraz kulturoznawstwa UAM. Zajmuje się głównie projektowaniem graficznym, tworzeniem ilustracji i malowaniem murali. Fascynacja graffiti rozpoczęła się jeszcze w czasach szkolnych - to właśnie wtedy rozpoczął tworzyć na murach. „Swoboda, która towarzyszyła mi wtedy podczas malowania sprawiła, że dziś nie trzymam się jednej konkretnej drogi w projektowaniu, staram się nieustannie rozwijać i szukać nowych rozwiązań.” Nie jest w stanie określić stylu, w jakim utrzymane są jego prace, ponieważ robi to, co w danej chwili czuje. Styl, jaki temu towarzyszy jest jedynie efektem. Tematem, który najczęściej porusza są wytwory wyobraźni, które można uznać za odrealnione postacie. 

Strony: 1 

Powrót do listy